تبلیغات
gorganet گرگان نت GORGAN

عینك آفتابی خوب كدام است؟

http://gorganet3.persiangig.com/sunglass/sunglass-lamp-closeup.jpg

برای انتخاب یك عینك آفتابی، به جای این كه به این نكته توجه كنید كه چقدر به چهره تان می آید، باید بیشتر به رنگهایی كه برای انتخاب وجود دارد توجه كنید. عینك آفتابی شما باید از چشمانتان در برابر اشعه های مضر خورشید محافظت كند.


http://gorganet3.persiangig.com/sunglass/bernhard-wilhelm-mykita-sunglasses.jpg
آیا رنگهای فیروزه ای را برای عینك آفتابی دوست دارید؟ اگر واقعاً می خواهید در نور خورشید راحت باشید و از چشمان خود و فرزندانتان محافظت كنید و از ابتلا به عارضه آب مروارید در آینده پیشگیری نمائید، برای انتخاب یك عینك آفتابی به جای این كه صرفاً به خنك بودن رنگ آن به دلیل خوشایند بودنش توجه كنید، به نكات بیشتری توجه داشته باشید.
اگر چه عملكرد بدن انسان در جایگزین كردن بعضی از سلول های آسیب دیده بی نظیر است، اما سلولهای آسیب دیده عدسی چشم هرگز جایگزین نمی شوند. آسیب های ناشی از اشعه ماوراء بنفش و یك درجه خفیف تر اشعه مادون قرمز در مدت زمان طولانی افزایش پیدا كرده و به تدریج قسمت های تیره ای را روی قرنیه چشم شما بوجود می آورد. با وجود آب مروارید، دید انسان بسیار ضعیف می شود و اغلب باید با عمل جراحی این نقاط تیره را از روی قرنیه برداشت. زایل شدن بینایی، بیماری دیگر چشمی است كه در نتیجه آسیب شبكیه چشم عارض می شود و بر اثر تابش اشعه نور خورشید بر شبكیه ایجاد می شود.
پروفسور «لی دافنر» استاد چشم پزشك دانشگاه میامی و سخنگوی «آكادمی چشم پزشكی آمریكا» توضیح می دهد:مهمترین چیزی كه شما باید از چشمانتان در برابر آن حفاظت كنید، اشعه ماوراء بنفش است. لازم است تا جایی كه می توانید با استفاده از یك فیلتر از ورود این اشعه ها به چشمانتان جلوگیری كنید.» بیشتر عینكهای آفتابی كه پوشش ضد اشعه ماوراء بنفش دارند.جلوی اشعه های ماوراء بنفش نوع B را می گیرند. اما عینك های ارزان قیمت ممكن است فقط كمی از ورود اشعه ماوراء بنفش A به چشم جلوگیری كنند. به برچسب عینك توجه كنید (بعضی از عدسی های مماس نیز از ورود اشعه ماوراء بنفش نوع B جلوگیری می كنند.می توانید از دكتر خود در این مورد سؤال كنید.)
علاوه بر اشعه ماوراء بنفش،تند بودن تابش نور خورشید عامل مضر دیگری است. دكتر «دافنر» می گوید:«چیزی كه مردم نمی دانند این است كه زمانی كه از یك فضای سرپوشیده بیرون می روند شدت نوری كه به چشم وارد می شود، هزاران مرتبه بیشتر از نوری است كه لحظه ای قبل وارد چشم می شده است . رفتن از سایه به آفتاب و ورود نور خورشید به داخل چشم بسیار ناراحت كننده است.
پس آیا هر چه قدر لنز عینك آفتابی تیره تر باشد بهتر است؟ دكتر «دافنر» می گوید:«شیشه شفاف ۹۰ درصد نور را از خود عبور می دهد.» هر قدر كه شیشه عینك تیره تر باشد، نور كمتری از آن عبور می كند. طبق گفته دكتر «دافنر»: «لنزهای رنگی روشن، ۷۵ تا ۸۰ درصد نور را از خود عبور می دهند.» در استانداردهای ارتش تصریح شده است كه فقط باید ۱۵ درصد نور از عینك عبور كند. طبق گفته دكتر «دافنر» حتی با ۱۰ تا ۱۲ درصد نور هم می توان خیلی خوب دید. من عینك هایی را توصیه می كنم كه ۲۰ درصد نور را از خود عبور می دهند.
چه رنگی برای شیشه عینك مناسب است؟
دكتر «دافنر» می گوید: روی هم رفته بهترین رنگ برای شیشه عینك آفتابی، دودی است. این رنگ به طور یكسان تمام طیف نور را جذب می كند.
هشت درصد از مردان مبتلا به نارسایی رنگ (كه كوررنگی نامیده می شود) هستند. این آمار در زنان نزدیك به صفر است، دكتر «دافنر» توضیح می دهد: «بسته به نارسایی رنگی باید یك رنگ مشخص برای عینك آفتابی تان انتخاب كنید. رنگ برنزی برای مردان كه نارسایی رنگ سبز دارند رنگ مناسبی نیست. شیشه سبز رنگ هم برای كسانی كه در تشخیص رنگ قرمز یا سبز مشكل دارند رنگ خوبی نیست. دودی برای مردان رنگ مناسب تری است.» وی اضافه می كند:«برای خانم ها شیشه های خاكستری، سبز یا قهوه ای مناسب است.»
آیا عینك آفتابی هایی كه شیشه صورتی رنگ دارند برای دیدن مناسب است؟ دكتر «دافنر» اظهار می دارد:«عینك آفتابی با شیشه صورتی رنگ برای هیچ كس رنگ خوبی نیست.»
نوآوریهای تكنولوژی
لنزهای كهربایی رنگی وجود دارد كه «ضد نور آبی» نامیده می شود. مدت زمانی این لنزها برای بازیكنان تنیس توصیه می شد و گفته می شد كه این لنزها نه تنها اشعه ماوراء بنفش، بلكه تمام طیفهای رنگ آبی را نیز جذب می كند. دكتر «دافنر» می گوید: «بعضی از مردم می گویند كه این لنزها دید را دقیق تر می كنند، اما طبق تحقیقات به عمل آمده ثابت شده است كه این لنزها به خوبی جلوی ورود اشعه ماوراء بنفش را نمی گیرند و ممكن است باعث گشاد شدن مردمك چشم شوند كه در نتیجه، اشعه ماوراء بنفش بیشتری وارد چشم می شود.»
یك انتخاب رایج دیگر، عینك های آفتابی «پولاریزه» هستند. این عینك ها در برابر نورهای انعكاسی (مثل نور منعكس شده از روی آب، برف یا جاده) بسیار مناسب هستند. دكتر «دافنر» توضیح می دهد: «ذرات نور كه فوتون نامیده می شوند، حركت موجی شكل دارند. عینك های «پولاریزه» كه دارای یك لایه محافظ هستند، درست شبیه پرده آفتابگیر رنگی كه جلوی شیشه اتومبیلها كشیده می شود، فقط امواج عمودی را از خود عبور می دهند و از آنجا كه بیشتر امواج نوری منعكس شده امواج افقی هستند، این لنزها مانع ورود آنها می شوند.»
دكتر «دافنر» نسبت به عینك های آینه ای كه بین افسرهای پلیس گشت بزرگراهها رایج شده است، شك دارد. وی می گوید: «این عینك ها واقعاً محافظ های خوبی برای چشم نیستند. اگر نگران اشعه ماوراء بنفش هستید، این عینك ها نباید اولین انتخاب شما باشد.»
در مورد شیشه های موج دار كه قسمت بالای آنها تیره است و به تدریج روبه پایین روشن تر می شوند، قضیه چگونه است؟ دكتر «دافنر» توضیح می دهد: «بیشترین نورهای مضر(انعكاسی) از پایین این شیشه ها عبور می كنند و وارد چشم می شوند.»


http://gorganet3.persiangig.com/sunglass/dolce-gabbana-gold-edition-sunglasses.jpg

كودكان بی پروا
طبق نظریه پروفسور «استیون جی. لیچتنستین» استاد دانشگاه Davis كالیفرنیا و چشم پزشك و رئیس آكادمی چشم پزشكی بخش كودكان، والدینی كه به چشم كودكان خود عینك آفتابی می زنند، كار درستی می كنند. وی می گوید:«هر شخصی باید از عینك آفتابی استفاده كند. من نوجوانانی را می بینم كه دچار آب مروارید شده اند.»
استفاده از عینك آفتابی خصوصاً بین ساعتهای ۱۰ صبح تا ۲ بعد از ظهر ضروری است. حتی بچه هایی كه چشمان تیره دارند (كه تا حدودی در برابر نور مقاوم است) باید از عینك استفاده كنند.
كودكانی كه از عینك های طبی استفاده می كنند، درست مثل بزرگسالان می توانند از عینك های آفتابی طبی و یا شیشه های دودی كه روی شیشه عینك طبی نصب می شود (Clip-ons) استفاده نمایند. دكتر «لیچتنستین» اضافه می كند:«از این عینك ها برای بچه ها هم ساخته می شود.» دكتر «دافنر» برای كسانی كه مدت زمان طولانی بیرون هستند، عینك های لبه دار توصیه می كند، هر چند این نوع عینك ها برای عینك های طبی خیلی مناسب نیستند.
برای بچه ها باید عینكی تهیه كنید كه استفاده از آن راحت باشد. دكتر «لیچتنستین» می گوید: «بچه ها باید عینك راحتی داشته باشند كه بتوانند آن را به چشم نگه دارند.»
شیشه ای یا پلاستیكی؟
http://gorganet3.persiangig.com/sunglass/s-sunglasses.jpg
طبق نظر دكتر «دافنر» شیشه ای برای جلوگیری از عبور اشعه ماوراء بنفش مناسب است، اما شیشه های Polychromic (لنزهای شیشه ای كه به هنگام ورود به محیط روشن تیره تر می شوند). از استاندارد بالایی برخوردار هستند. وی می گوید:«این شیشه ها واقعاً كارآمد هستند. اما عینك های آفتابی شیشه ای با وجود اینكه بادوام هستند، سنگین هستند.» او در حالی كه می خندد، اضافه می كند:امروز بیماری داشتم كه می گفت عینكی با همین شیشه های Polychromic دارد كه حدود ۲۴ سال است كه از آن استفاده می كند:شیشه به آسانی پلاستیك خش برنمی دارد.
برای رانندگی از چه عینكی باید استفاده كرد؟ دكتر «دافنر» می گوید: «عینك های آفتابی روشنایی نور روز را می گیرند، اما در شب هرگز از عینك آفتابی استفاده نكنید.»
منبع: سایت MSN
ترجمه: آزاده افضلی
مطلب مرتبط